شمع موتور مناسب پژو پارس

موتور پژو پارس

پژو 405 برای اولین‌بار در سال 1984 در فرانسه تولید شد. طراحی به‌روز و مشخصات فنی جذاب این خودرو، آن را تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین سواری‌های بازار اروپا کرد. بعد از عرضه این خودرو در بازار و درو کردن تمام رکوردهای فروش، در اتفاقی بی‌سابقه این خودرو با رای بسیار بالا به‌عنوان بهترین خودرو سال اروپا برگزیده شد.

پژو پارس را نمونه موفق فیس لیفت در ایران می دانند. فیس لیفت حساب شده پژو 405 که توسط ایران خودرو  عرضه شد. طراحی پارس که ابتدا با نام پژو سفیر و بعد پژو پرشیا و در نهایت پژو پارس معرفی شد.

موتور پژو پارس به سه دسته TU5 ، XU7 و موتور زانتیا تقسیم میشود، در این مقاله سعی داریم شمع موتورهای مناسب برای پژو پارس سال (موتور XU7) ، پارس LX (موتور TU5) و پارس ELX (موتور زانتیا) را بررسی کنیم. 

شمع موتور چیست؟

شمع موتور یکی از اصلی‌ترین قطعات در خودروهای با موتورهای احتراق داخلی است. این قطعه کوچک وظیفه ایجاد جرقه (قوس الکتریکی) به منظور شروع احتراق را بر عهده دارد. شمع موتور از عایق سرامیکی، بدنه فلزی، واشر و الکترود تشکیل شده و در سرسیلندر و معمولا بالاترین نقطه محفظه احتراق موتور قرار می‌گیرد. همین ویژگی ها نشان میدهد که چه اندازه مسئولیت شمع موتور حساس است و چرا باید حتما اصلی و اورجینال باشد! پس خرید شمع موتور اصلی رو همیشه در نظر داشته باشید تا برند های متفرقه یا ارزان تر! بی کیفیت بودن شمع موتور میتواند در دمای بالا باعث ذوب شدن ان و در نتیجه صدمات جدی به مجموعه موتور گردد

زمان تعویض و سرویس شمع موتور پژو پارس (پرشیا)

شمع موتور فابریکی که روی این خودرو بسته میشود، معمولا از یک برندهای  چینی و  متفرقه با کارکرد نهایت  20 هزار کیلومتری است. علاوه بر زمان سرویس باید در صورت وجود علائم خرابی شمع موتور آن را تعویض کنید. برای بررسی شمع موتور های مناسب پژو پارس در ادامه این مقاله با من همراه باشید.

اصلی ترین علایم زمان سرویس شمع موتور در موتور پژو پارس افت شتاب ، افزایش مصرف سوخت، لرزش موتور، بد روشن شدن موتور در سرما میباشد

علاوه بر انتخاب شمع مناسب انتخاب وایر مناسب نیز روی شتاب و قدرت  همچنین مصرف سوخت تاثیر گذار است.همانطور که در ابتدا اشاره شد وایر شمع وسیله ای است که وظیفه انتقال جریان از کویل به شمع را بر عهده دارد. این قطعه هم مانند شمع عمر محدودی دارد و بهتر است در همزمان با تعویض شمع موتور تعویض شود. به هر میزان که وایر جریان را بهتر انتقال دهد شمع موتور قدرت جرقه زنی بهتر و بیشتری پیدا میکند. با استفاده از وایر تقویتی میتوانید از حداکثر قدرت و شتاب شمع موتور خود استفاده کنید.برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وایر تقویتی و کارکرد آن یا تفاوت آن با وایر های معمولی کلیک کنید.

 علاوه بر سایز پایه، آچار و روزه، از موارد تاثیرگذار در انتخاب و نصب شمع موتور میتوان به فیلر یا گپ شمع و کد حرارتی اشاره کرد.

 فیلرشمع چیست ؟به فاصله الکترود مثبت و منفی شمع گپ شمع گفته میشود. این گپ برای هر خودرو توسط سازنده آن خودرو تعریف میشود. اگر شمع با گپ اشتباه روی موتور نصب شود، ممکن است خودرو دچار مشکل شود و یا شمع موتور کارایی لازم را از خود نشان ندهد، برای اطلاعات بیشتر در موردفیلر شمع روی اینجا کلیک کنید.

کد حرارتی چیست؟ کد حرارتی هم مانند فیلر شمع توسط سازنده هر خودرو تعیین میشود که یکی از موارد مهم در انتخاب شمع به شمار می رود و در صورت انتخاب نادرست ممکن است خسارات سنگینی را برای خودرو به همراه داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کد حرارتی میتواند بلاگ کد حرارتی شمع را مطالعه کنید. برای مطالعه روی اینجا کلیک کنید

برای بررسی شمع موتور های مناسب پژو پارس در ادامه این مقاله با من همراه باشید.

شمع موتور مناسب پژو پارس موتور XU7

  • سایز پایه شمع مناسب برای این موتو ر پایه استاندارد 19 میلی متری است که در اصطلاح عامیانه به آن پایه کوتاه گفته میشود.
  • آچار خوری شمع موتور مناسب موتور xu7 برابر 16 میلی متر است، یعنی با آچار 16 میلیمتری میتوان شمع آن را نصب کرد.
  • رزوه شمع مناسب این موتور 14 میلی متر است. 
  • کد حرارتی مناسب این نوع موتور 7و 8 بوش معادل 5 و 6 ان جی کا و 16 و 20  دنسو میباشد.
  • فیلرشمع مناسب برای این گروه برابر 0.9 تا 1 میلیمتر است. 

البته تجربه نشان داده است که شمع موتورهای کد گرم در اقلیم آب و هوایی ایران جوابدهی بهتری روی موتور پژو دارند.

معرفی چند نمونه کد شمع مناسب پژو پارس موتور xu7 به تجربه مشتریان 

اگر بخواهیم یک شمع میان رده با قیمت مناسب را پیشنهاد کنیم، پیشنهاد ما شمع سوپر پلاس بوش خواهد بود، این شمع که مناسب موتور پارس XU7 است کارکرد حدودا 30000 کیلومتری را دارد و با توجه به رنج قیمت خود شتاب و مصرف سوخت را کمی تا قسمتی بهبود میبخشد.

اگر یک پله بالاتر برویم و شمع موتور بهتری را برای استفاده انتخاب کنیم، شمع دو سر سوزن دنسو با کارکرد 50000 کیلومتری و قیمت مناسب پیشنهاد مناسبی برای موتور پژو پارس سال است.استفاده از این شمع با تکنولوژی دوسر سوزن میتواند خام سوزی خودرو را به صفر برساند و شتاب و قدرت خودرو را به صورت محسوس افزایش دهد.

اما اگر شما روی شتاب و مصرف سوخت خودروتان بسیار حساس هستید، و میخواهید این تغییر این پارامترها را نسبت به قبل بیشتر احساس کنید، توصیه یدک کار به شما شمع پلاتینیوم سوزنی کله قندی بوش با کارکرد 60000 کیلومتر است. این شمع موجب نرم تر و روان تر شدن موتور خودرو شما میشود، همچنین مصرف سوخت و شتاب ماشین هم نسبت به قبل بسیار بهتر میشود.

اما اگر حساسیت شما از این حد هم فراتر رفت!

پیشنهاد ما به شما انتخاب شمع ایریدیوم یا دبل ایریدیوم بوش است، این شمع ها عمر 100-120 هزار کیلومتر دارند و قدرت و شتاب خودرو شما را به طرز چشمگیری افزایش میدهند.

شمع موتور مناسب پژو پار س ELX موتور زانتیا 

شمع مناسب برای این گروه هم دقیقا مانند گروه پارس XU7 است،با این تفاوت که این موتور تا یک درجه کد حرارتی گرم تر از موتور قبلی را هم ساپورت میکند.

شمع موتور مناسب پژو پارس LX موتور TU5

  • سایز پایه شمع مناسب برای این موتو ر پایه بلند 26.5 میلی متری است که در اصطلاح عامیانه به آن پایه بلند گفته میشود.
  • آچار خوری شمع موتور مناسب موتور TU5 برابر 16 میلی متر است، یعنی با آچار 16 میلیمتری میتوان شمع آن را نصب کرد.
  • رزوه شمع مناسب این موتور 14 میلی متر است. 
  • کد حرارتی مناسب این نوع موتور 7و 8 بوش معادل 5 و 6 ان جی کا و 16 و 20  دنسو میباشد.
  • فیلرشمع مناسب برای این گروه برابر 0.8 تا 0.95 میلیمتر است. 

معرفی چند نمونه کد شمع مناسب موتور TU5 به تجربه مشتریان

اگر بخواهیم یک شمع میان رده با قیمت مناسب را پیشنهاد کنیم، پیشنهاد ما شمع سوپر پلاس بوش خواهد بود، این شمع که مناسب موتور تیوفایو است کارکرد حدودا 30000 کیلومتری را دارد و با توجه به رنج قیمت خود شتاب و مصرف سوخت را کمی تا قسمتی بهبود میبخشد.

اما اگر شما روی شتاب و مصرف سوخت خودروتان بسیار حساس هستید، و میخواهید این تغییر این پارامترها را نسبت به قبل بیشتر احساس کنید، توصیه یدک کار به شما شمع سوزنی دو پلاتین بوش با کارکرد 60000 کیلومتر است. این شمع موجب نرم تر و روان تر شدن موتور خودرو شما میشود، همچنین مصرف سوخت و شتاب ماشین هم نسبت به قبل بسیار بهتر میشود.

اما اگر حساسیت شما از این حد هم فراتر رفت!

پیشنهاد ما به شما انتخاب شمع ایریدیوم دنسو است، این شمع عمر 100-120 هزار کیلومتر دارد و قدرت و شتاب خودرو شما را به طرز چشمگیری افزایش میدهد.

اما اگر روی خودرو خود تغییراتی مانند ریمپ و دوگانه کردن سوخت و ... انجام داده باشید، ممکن است کد شمع توصیه شده برای شما متفاوت باشد. برای انتخاب بهترین شمع خودرو متناسب با نیاز خودرو خود میتوانید از طریق پشتیبانی واتساپ یا دایرکت اینستاگرام با مشاوران فنی یدککار در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها (0)

فعلا دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه جدید

محصول به لیست علاقمندی افزوده شد
محصول به لیست مقایسه افزوده شد